Учням

Пам’ятка юним читачам
щодо написання відгуку на прочитаний сучасний літературний твір

Згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту № 231 від 15.03.2011 року, оголошено ІІІ щорічний регіональний конкурс «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу». Метою конкурсу є популяризація вітчизняної дитячої книги, розвиток читацької культури учнів 4-5 класів загальноосвітніх навчальних закладів та заохочення їх до систематичного читання сучасної української літератури.
Бути справжнім читачем – значить розуміти і вміти відтворювати в усній або письмовій формах зміст прочитаного. Дуже важливо уважно читати літературний твір. Прочитавши його назву, учень має здогадатись, про що буде йти мова у творі, і поміркувати, що нового дізнається з книжки. Неодмінно слід звертати увагу на автора твору. Під час першого читання потрібно уявити образи, оцінити вчинки літературних персонажів і все описане автором. Також слід звернути увагу на незрозумілі слова, виписати й відшукати їхні значення у словниках. Корисно зробити відбір прочитаного:
- це я вже знаю;
- це мене здивувало, тому що…;
- це схоже на те, що ми читали раніше.
Найважливішим у сприйнятті художнього твору є повторне читання, коли необхідно дуже уважно читати й головне – виписувати все, що можна знайти нового для себе, що, на думку читача, є прекрасним і що знадобиться коли-не-будь у житті: слово, фразу чи цілий уривок. Дуже важливо вміти аналізувати прочитане, висловлювати свою точку зору, розуміти авторську позицію, а ще вміти відчути красу художнього слова, оскільки все це стане основою для написання критичного відгуку.
Наступний етап читання – обговорення прочитаного. Прочитана книга викликає необхідність поділитися своїми думками та почуттями. Таке обговорення можна реалізувати складанням відгуку на прочитану книгу. Для відгуку характерний обмін враженнями про твір, висловлення свого ставлення до вчинків героїв, подій, повідомлення власних думок щодо того, як ставиться автор до героїв – співчуває чи засуджує, висміює чи пишається.
Для написання відгуку допоможуть «Рекомендації юному читачеві»:
1. Під час повторного перегляду літературного твору з’ясуйте, чи все вам зрозуміле. Випишіть із твору те, що потребує запам’ятовування: дати, імена, назви тощо.
2. Визначте тему, мету й головних героїв твору.
3. Поміркуйте, в якій формі краще написати відгук (у вигляді листа-роздуму, щоденникових записів тощо).
4. У вступній частині зазначте назву твору та автора.
5. Подумайте, чим вас найбільше зворушив твір, які герої сподобалися, а які ні.
6. Зазначте, які висновки ви зробили, прочитавши твір. Що нового дала вам прочитана книга, у чому згодні з автором, а з чим можна посперечатися.

За матеріалами сайту: http://grani-t.com.ua/ukr/pamjatka_chytacham/

 12 БЕЗКОШТОВНИХ ОНЛАЙН-БІБЛІОТЕК



Якщо книга – джерело знань, то бібліотека – шлях до нього. Не претендуючи на вичерпність викладу, пропонуємо вам посилання на відкриті українські та закордонні бібліотеки.

Українські бібліотеки

Відкрита книга – безкоштовна онлайн-бібліотека класичної української літератури. Портал не містить реклами і розміщує лише ті літературні твори, які перейшли у суспільне надбання. Матеріали можна завантажити у форматах pdf, fb2, doc, epub.
Бібліотека оригіналів та перекладів творів світової літератури – окрім художніх творів та белетристики, тут є ще й роботи з філології та філософії.
Поетика – поетична бібліотека українською мовою. Створена восени 1998 року, коли, за словами її засновника Романа Косаренка, у світовій павутині майже неможливо було знайти й десяток українських поезій.
Портал Національної бібліотеки України імені Вернадського – найбільша в Україні база даних наукової літератури. Серед послуг, що пропонуються онлайн-пошук документів та інформаційних ресурсів, доступ до електронних повнотекстових інформаційних ресурсів, розміщених у вільному Інтернет-доступі, отримання довідково-консультаційної інформації.

Закордонні бібліотеки

Найбільшою англомовною базою безкоштовних цифрових книг є: 

Internet Archive. Цей портал може похвалитися понад трьома мільйонами текстів, більше, ніж мільйоном відео і такою ж кількістю аудіозаписів. До складу цього онлайн-ресурсу входить також Проект Гутенберг, що містить понад 36 тисяч безкоштовних електронних книг. Знайти потрібний твір можна, використовуючи пошук за мовою або тематикою книги.

OpenLibrary – бібліотека творів класичної літератури, налічує понад мільйон матеріалів різними мовами.

Електронна бібліотека української літератури Торонтськогго університету(Канада) – особистий проект професора університету Максима Тарнавського. Бібліотека створена для забезпечення вільного і безкоштовного доступу до електронних текстів української літератури всім зацікавленим читачам, особливо студентам поза межами України, де доступ до українськомовних текстів обмежений.

Бібліотека Університету Аделаїди містить роботи з літератури, філософії, релігії, історії та інших тематик, а також твори художньої літератури мовою оригіналу.

Бібліотека Пенсильванського університету налічує більше двох мільйонів безкоштовних електронних книг, тематика – від історії до юриспруденції та медицини. Книги можна завантажити у форматі zip або txt.

Bartleby пропонує доступ до художньої та наукової літератури.

ERIC – інформаційний центр навчальних ресурсів (The Education Resources Information Center, ERIC), фінансується Інститутом педагогічних наук Міністерства освіти США, надає доступ до 1,5 мільйона бібліографічних записів – цитат, статей, журналів та інших матеріалів, пов’язаних із викладанням та навчанням, з яких приблизно чверть доступні у повнотекстовій версії.

17 причин читати дитячі книжки
 Шведська Академія дитячої книги

1. Книга — це розвага і пригода. Вона примусить Вас плакати і сміятись. Книга може втішити і підказати вихід зі складної ситуації.
 2. Книга розвиває нашу мову, розширює наш словарний запас.
3. Книга пробуджує нашу фантазію і вчить нас мислити образами.
4. Книга породжує у нас нові питання, над якими варто замислитись.
 5. Книга розвиває наше мислення, із неї ми дізнаємось про поняття, які допомагають нам мислити, і нові ідеї. Вона розширює горизонти нашого світу.
 6. Із книг ми дізнаємось про інші країни, хто, де, як живе, про природу, техніку, історії — про все на світі, що нас цікавить.
 7. Книга вчить нас співпереживати. Вона дозволяє нам відчути себе іншою людиною і зрозуміти, що вона відчуває.
 8. Книга спонукає нас задуматися про те, що вірно, а що помилково, що добре, а що погано.
 9. Книга пояснює нам, як створений світ, як все в ньому взаємопов'язано.
10. Книга відкриває нам, що на одне запитання може бути кілька відповідей, і що на будь-яку проблему можна подивитись з різних сторін.
11. Книга допомагає нам зрозуміти нас самих. Ти більше впевнений в собі, коли знаєш, що є люди, які думають і відчувають так, як і ти.
 12. Книга відкриває нам, що всі люди різні. Читаючи книги, написані в різні епохи і в різних культурах, ти стаєш терпимішим і вчишся долати забобони. 13. Книга — кращий засіб від самотності. Її можна читати де завгодно. Книги можна безоплатно взяти в бібліотеці.
 14. Книга — частина культурної спадщини. Вона подарує нам спільність вражень і знань.
15. Хорошу дитячу книжку хочеться читати вголос. Таке читання приносить радість і дітям, і дорослим. Книга — це міст між поколіннями.
16. Дитяча книга — результат праці багатьох людей: письменника, художника, редактора, друкаря, дизайнера, коректора, фотографа, бібліотекаря, видавця, продавця книжкового магазину та ін. Вона збагачує культурне середовище. Книги є важливим предметом культурного експорту і представляють нашу країну за рубежем.

 17. Дитяча книга — це перша зустріч з літературою, безкінечним світом, який залишається з нами на все життя.

СПИСОК ХУДОЖНІХ ТВОРІВ ДЛЯ ПРОЧИТАННЯ НА ЗИМОВИХ КАНІКУЛАХ,
АБО «ЗИМОВІ ЧИТАННЯ-2017»

СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА
                                                                                                                                 
Автор, назва

5-7 КЛАС
1.
Гімназист і Чорна Рука / Андрій Кокотюха. — К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. — 224 с. ISBN: 978-617-585-108-1
2.
Стонадцять халеп Остапа Квіточки /  Сашко Дерманський ; іл. Максима Паленка. — К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. — 192 с. ISBN 978-617-585-109-8
3.
Сашко Дерманський. Маляка і Гаплик, вид-во Теза, 2016
4.
Гості на мітлі  Рутківський Володимир, ВСЛ,2016
5.
Спадкоємець та донбка повітрулі. Автор: Надія Марчук, вид-во Апріорі, 2016
6.
«Марічка і Червоний Король» Автор: Рибалко (Товстенко) МаринаВСЛ, 2016
7.
Захарченко Олена. Хутір Рік видання:2015 p. Вік:9-13 К-ть сторінок:240ВСЛ 
8.
Галина Пагутяк. Книгоноші Королівства, вид-во Теза, 2016
9.
Галина Ткачук. Тринадцять історій у темряві. Вид-во Темпора, 2016

8-11 КЛАС
1.
Галина Пагутяк. Гіркі землі. Теза, 2016, 10-11 класи
2.
Галина Пагутяк. Королівство. Теза, 2016 (програма МОН, 8 клас)
3.
Юрій Косач. Володарка Понтиди. А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА. 2015
4.
Чат для дівчат Автор: Хромова Анна, Біла Надія, Ткачук Галина, Вздульська Валентина, Стус (Щербаченко) Тетяна , Лущевська Оксана, Сердюк Маша, Ярова Альона, Малетич Наталка , Захабура Валентина, Ясіновська Наталія, Кочубей Саша. ВСЛ, 2016
5.
Задзеркалля Автор: Лущевська ОксанаВСЛ, 2016
6.
Забуття Автор: Малярчук ТаняВСЛ, 2016
7.
Політ золотої мушки Автор: Волошин Богдан, ВСЛ, 2016
8.
Не-ангел : повість / Сергій Гридін.К. : ВЦ «Академія», 2016. — 144 с. ISBN 978-966-580-489-5
9.
Нариси бурси Автор: Санченко Антон, Темпора, 2011
10.
Антон Санченко. Левантійські канікули. Темпора, 2014
11
Тарас Шило. Літак в небі, вид-во Круговерть, 2016
12.
Кушнір Антон. URBAN STRIKE
К.: Нора-Друк, 2011, – 272 стор. ISBN 978-966-2961-75-1
13
Сергій Жадан. Тампілєри. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2016.
14.
Сергій Жадан. Ворошиловград. КСД, 2015
15.
Цілик, Ірина. Глибина різкості. Поезії / Ірина Цілик. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2016. – 112 с.
16.
Марина та Сергій Дяченки. Віта Ностра. Фоліо, Харків, 2013
17.
Шизґара / Сергій Батурин. — К. : Нора-Друк, 2016. — 206 с. — (серія «Читацький клуб»). ISBN 978-966-8659-86-7
18.
Тетяна Пахомова. Я, ти і наш мальований і немальований Бог. Харків, КСД, 2016

19.
Книжка заборон і таємниць / упор. В. Арєнєв ; пер. Ю. Гордієнко, А. Пітек, К. Грицайчук, І. Тумко, М. Жученко. — Х. : Віват, 2016. — 368 с. ISBN 978-617-690-705-3
20.
Солоні поцілунки : повість / Ольга Купріян. — К. : ВЦ «Академія», 2016. — 128 с. ISBN 978-966-580-491-8
21.
Ені / Остап Соколюк. — К. : Вид. група КМ-БУКС, 2016. — 224 с. ISBN 978-966-923-119-2
22.
Місто тисячі дверей. Володимир Арєнєв, вид-во Віват, 2016
23.
Владислав Івченко. Третій фронт, вид-во Темпора, 2016
             
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА В УКРАЇНСЬКОМУ ПЕРЕКЛАДІ

Автор, назва

5-7 КЛАСИ
1.
Автор: Орлонь Мар’ян Переклад: Малетич Наталка  Серія:  Молодша школа (7-10 років), ВСЛ, 2016
2.
Дочка Чарівниць Автор: Тераковська Дорота, ВСЛ, 2016
3.
З любов’ю, Обрі Автор: Лафлер Сюзанн Переклад: Ясіновська Наталія,ВСЛ, 2016
4.
Борошняні немовлята Автор: Файн Енн Переклад: Савчинська Тетяна, ВСЛ, 2016
5.
Викрадач вічності Автор: Баркер Клайв  Переклад: Крикун Сергій, ВСЛ, 2016
6.
Нові пригоди Ракети на чотирьох лапах Автор: Стронґ Джеремі, ВСЛ, 2015
7.
Тобі Лолнесс : у 2 кн. Кн. 1 : На волосину від загибелі / Тімоте де Фомбель ; пер. з фр. Мії Марченко ; худож. Франсуа Пляс. — К. : Час майстрів, 2016. — 368 с. : іл. ISBN 978-966-915-155-1
8.
Маленькі чоловіки : Життя у Пламфілді з хлопцями Джо / Луїза Мей Олкот ; з англ. пер. Х. Кунець. — Львів : Свічадо, 2016. — 320 с. ISBN 978-966-395-948-1
9.
Коти-Вояки. На волю! / Ерін Гантер ; переклад із англійської Дудка К., Українець О. — Харків : АССА, 2016. — 320 с. ISBN: 978-617-7312-45-0
10.
Вуличний кіт на ім’я Боб : повість / Джеймс Бовен ; пер. з англ. Володимира Панченка. — Київ : РІДНА МОВА, 2016. — 208 с. ISBN 978-966-917-081-1
11.
Я вмію стрибати через калюжі / Алан Маршалл ; пер. М. Пінчевського. — К. : Вид. група КМ-БУКС, 2016. — 256 с. ISBN 978-617-7409-01-3
12.
Пошуки Одрі / Софі Кінселла : пер. В. Ракуленка. — К. : Видавнича група КМ-Букс, 2016. — 320 с. ISBN 978-966-97554-2-1
13.
Відьми. Роальд ДалПереклад: з англійської Віктора Морозова за редакцією І. Малковича

8-11 КЛАСИ
1.
Автор: Ішіґуро Кадзуо Не відпускай менеПереклад: Андрухович Софія Рік Видання:2016 p., ВСЛ
2.
Бути мною / Анна Хьоґлунд ; переклад зі шведської Юлії Юрчук. — Київ : Видавництво, 2016. — 84 с. ISBN 978-966-97574-0-1
3.
Це серйозно / Сара Андерсон ; пер. Наталі Загребельної. — Харків : Віват, 2016. —  112 с. ISBN  978-617-690-370-3
4.
Тринадцять причин чому / Джей Ашер ; пер. М. Торяника. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2016. — 288 с. ISBN 978-617-7409-14-3
5.
Лі Бардуго Шістка воронів, вид-во Віват, 2016

Немає коментарів:

Дописати коментар